هیتر مستقیم

شرکت مهندسی و ساخت چمان در سال 1397 موفق به طراحی و تولید چهار هیتر مسقیم در پالایشگاه نفت پارس شده است. این چهار کوره در دو واحد یکسان در سال اخیر به طور کامل ساخته و راه اندازی شده است.
دو جفت هیتر مذکور با هدف جداسازی حلال در پالایش برش نفتی و تولید روغن و محصولات مشابه با عناوین کوره های اکسترکت و رفینیت به ترتیب در بازه دمایی 160 تا 240 و 120 تا 200 درجه سانتی گراد با ظرفیت حرارتی 2 و 5 مگاوات وارد چرخه تولید محصول پالایشگاه نفت پارس شد.
کوره های اکسترکت دارای 3 مشعل و کوره های رفینیت دارای 1 مشعل دوگانه سوز با قابلیت سوزاندن گاز و سوخت مایع از نوع Low Nox با شعله ی عمودی در کف کوره هستند. هوای مورد نیاز سوخت برای مشعل ها به صورت natural draft تامین می گردد. کوره ها شامل سه قسمت اصلی رادیانت، کانوکشن و استک هستند. سطوح داخلی رادیانت جهت جلوگیری از اتلاف حرارت توسط عایق های Ceramic Fiber Blanket پوشش داده شده است.
قسمت کانوکشن به صورت یک مکعب با کویل های افقی که توسط دو Tubesheet در دو طرف کانوکشن مهار می شوند بر روی بخش رادیانت قرار گرفته و با جذب حرارت خروجی از بخش رادیانت به افزایش راندمان کوره ها کمک شایان ذکری می کند. عایق بخش کانوکشن از نوع جرم ریختنی است. همچنین لوله های قسمت کانوکشن در ردیف های بالایی پره دار شده اند تا جذب حرارت بهتری داشته باشند. ضمنا در این بخش هر کوره یک دستگاه O2 Analyzer نیز جهت سنجش میزان اکسیژن موجود در گازهای حاصل از احتراق در نظر گرفته شده است که توسط آن میزان هوای اضاف جهت احتراق کنترل می گردد.
استک ها به صورت استوانه بوده که جداره داخلی آن توسط جرم ریختنی عایق شده است. این قسمت به گونه-ای طراحی شده است که Draft لازم جهت خروج گازهای حاصل از احتراق فراهم شود. برای این منظور در ابتدای استک یک دمپر کنترلی قرار داده شده است که توسط یک شیرکنترلی به صورت اتوماتیک کنترل می-شود تا هوای اضافی کوره را در حالت بهینه نگه دارد.
در ساخت این کوره ها تلاش شده است با توجه به محدودیت های حمل و نقل قسمت های مختلف هیتر در بزرگترین اندازه ای که ممکن است به صورت پیش ساخته به سایت حمل شود و در سایت نصب گردند. از آنجا که داخل این نوع کوره ها به صورت جزیی خلا می باشد می بایست پس از سر هم کردن قسمت های پیش ساخته محل اتصال جوشکاری آببند انجام پذیرد.
اسکیدهای سوخت رسانی مجهز به لوله و اتصالات، شیرآلات، ادوات ابزار دقیق و شیر های کنترلی جهت رساندن سوخت گازی، سوخت مایع و هوای ابزار دقیق به مشعل ها طراحی و ساخته شده است.
ادوات ابزار دقیق در قسمت های مختلف کوره ها و اسکیدهای سوخت رسانی همراه با سیستم کنترل مجهز به PLC جهت کنترل و مانیتورینگ وضعیت کوره ها نصب شده اند. جهت تشخیص شعله مشعل اصلی اسکنر UV و جهت سیستم جرقه زنی Ignition/ Detection Rod نیز در نظر گرفته شده است.

به اشتراک بگذارید